Äripäev käis Taheva vallast ettevõtlust otsimas

Täna ilmus meie sellesuvise sarja Ääre Ärid viimane lugu – Taheva vallast.

Kuigi Taheva valla hingekirjas on rohkem mehi kui naisi, käib elu selles Valgamaa omavalitsuses naiste taktikepi all: kõik seitse vallaametnikku ja ligi kümne munitsipaalasutuse juhid on eranditult naised.
Tõsi, valla suurim ja mõjukaim ettevõtja on mees, aga kui lisada, et tegu on 78aastase talunikuga, siis tuleb küsimus – mis need teised mehed siis teevad – justkui iseenesest huulile.
„No mis teha, kui siin ääremaal pole meest, kes oleks valmis võtma vastutust ja kes tahaks vallaasju ajada,“ põhjendab Taheva vallavanem Monika Rogenbaum, miks ta neli aastat tagasi ehk aasta enne viimatisi kohalikke valimisi võttis vastu ettepaneku asuda vallavanema kohast loobunud meesterahva asemele. Olgu siinkohal siiski lisatud, et vallavolikogu kaheksast liikmest viis on mehed.

 

Jah, nii ongi kahjuks. Mehi on vallas vähemuses ning need, kes on, armastavad paljuski aega veeta poe taga suure kuuse alla õlut timmides ja päevade viisi omi “meesteasju” arutades. Või lihtsalt raske elu üle kurta. Sest keeruline on muidugi elada, kui töö tegemiseks poetaguse hobi kõrvalt aega ei jää. ja hobi iseenesest on ju ka küllalt kallis, nõuab igapäevaseid kulutusi.

Muidugi on meie vallas ka tublisid inimesi ning üldse tundub mulle, et elu veereb praegu kuidagi paremini kui veel 7-8 aastat tagasi. Rohkem põlde on haritud, külad on paremini korras ning inimesed tunduvad rõõmsamad. Virinat on üldiselt vähem. Ja eriti just viimasel ajal on paljud kohad ärganud ellu linnainimeste maakodudena.  Selle trendi peale vaatasid kohalikud mumeelest alguses küll üsna võõristavalt, kuid nüüd on nad leppinud – parem tulgu vahestki korstnast suitsu kui üldse mitte kunagi.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: