Maja algab korstnast

Öeldakse, et maja algab katusest. Meie aga alustasime 2000. aastal oma maakodus suuremaid remondi/päästetöid hoopis korstnast ja saunaahjust. Esimene oli selline nagu pildi pealt võite näha ning teine oli lihtsalt nii läbi põlenud, et tuleohtlik igal hetkel.

Aga korsten. Õigupoolest käib jutt korstnapitsist ehk siis korstna katusele jäävast osast. See oli nii läbi, et J. võttis ta paljaste kätega lahti. Põhimõtteliselt olid lihtsalt kivid üksteise peale laotud, segu ammuilma vahelt välja pudenenud. Ei teagi miks, sest katusel sai see korsten olla vaid 12 aastat, kuid selle ajaga ei tohiks asi ometi nii ära laguneda.

Uus korstnapits on vanadest tellistest, mis toodud samast lähedalt ühtedest varemetest. Te ei usu, kui palju kive läheb ühte tühipaljasse korstnapitsi. Hohooo….oli vast nende vedamine töö. Nimelt varemed asusid kohas, kuhu auto ega traktoriga ligi ei saa ning mis on sügaval orus. Niisiis vedasime käsikäruga kivid mäe otsa, ikka kümme kivi kärus ja kahekesi sikutamas. Orjatöö.

Aga kivid on kvaliteetsed. Ikkagi oma 100 aastase garantiiga – on nad vastu pidanud 100 aastat, peavad no kas just teist samapalju, kuid paarkümmend aastat vast ikka. Ja tõsi ongi, ehitusest on möödunud 8 aastat ning korsten seisab muutumatult.

Teoreetilist nõu ammutas J. Arvo Veski klassikalisest raamatust “Ahjud, pliidid, kaminad”. Vana korstna puhul olid eelmised ehitajad teinud tüüpilise vea – korstnapits ehitatud seest laiemaks kui ülejäänud korsten. Aga peab olema vastupidi. Sest muidu ei tõmba ju.

 

Mis korsten maksma läks, ei tea, sest tööd tegime ju ise ja kivid olid ka põmst tasuta. Segu hind ei ole märkimisväärne. Aega võttis kõiksee värk vanast uueni umbes kaks nädalat.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: