Siniraag on kadunud

Juba aastaid on meie maakodu juures olnud tavaline külaline üliharuldane linnuke siniraag. Avastasime ta oma maakodu juurest traadilt istumas ikka aastaid tagasi, vist 2000. aasta suvel. Alguses ei saand pihta, et mis värk on – kellelgi papagoi kodunt plehku pannud või mis imepärane sinine lind see selline on. Selline varesesuurune. A polnud ta siniseks võõbatud vares või plehku pannud papagoi ühtigi, vaid siniraa nimeline olevus.

Tundsime ta ära pildi järgi, mis oli poe juurde üles pandud – et kes on näinud pildil olevat elukat, andku miskitele looduskaitsjatele teada. Kuuldavasti on see olend nii haruldane, et 2000. aastate alguses terve Eesti peale vaid 1-2 pesitsevat paari siniraage teatigi ja need asusidki meie kandis Valgamaal. Nii on kirjutanud Eesti Loodus.

Euroliit on kohaliku arulduse võtnud looduskaitse alla, luues tema pesapaiga ümber Natura ala, mille üks serv läheb täpselt meie krundi piiri mööda. Niiet jumal tänatud – mitte kunagi ei kerki meie naabrusesse pilvelõhkujad ega saa sinna keski ettevõtlik inimene panna püsti tselluloosi tehast.

Aga kui siniraast veel rääkida, siis igal suvel rõõmustame, kui teda endises kohas istumas näeme. Ja ta pole need 5-6 aastat meie lootusi petnud, pea igal suveõhtul võib teda näha täpselt samas kohas elektritraadi peal istumas. On teine kõik need aastad agarasti kasutanud pesakasti, mis linnusõbrad talle sinnasamma elektriposti külge on pannud. Autosid, mis sealt traadi alt läbi sõidavad, jalgrattureid ega möödakäivaid jalakäijaid ta ei karda. Ainult kui keegi tema istumiskoha juures seisatab ja hakkab teda fotoaparaadiga sihtima, siis laotab ta ülbelt oma imeilusad tiivad laiali ja lendab kaugemale istuma.

Kahjuks sel suvel aga on linnuke kadunud olnud. Korra nägin teda suve alguses lendamas oma vanal kohal pesakasti juures, kuid rohkem enam mitte. Ka muudes kohtades Koiva ääres, kuhu on talle üles seatud pesakastid, pole enam näinud. Pildi leidsin internetist, mu enda tehtud pilt on kahjuks arvutivahetusega kuskile kaduma läind.

2 kommentaari so far »

  1. 1

    […] ma terve selle suve pole näinud – see põld meie juures ongi ainuke Eestis teadaolev koht, kus see lind regulaarselt […]

  2. 2

    Varje Sootak said,

    Siniraod olid veel 70ndail meil siin koolimaja lähedal raudteeäärses metsas ja Tammeküla poole minnes täitsa tavalised linnud.


Comment RSS · TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: