5-aastased ja müstilised lood

IMG_1092

Suur-Taevaskoda

Viieaastased Hanna ja Helena janunevad igasuguste salapäraste lugude ja müstika järele. Olgu olla haldjad, vaimud, kuningad ja vanapaganad. Taevaskoda aga kubiseb sellistest lugudest ja sellepärast me seal käisimegi.

Ahja jõge pidas vanarahvas Taevaskoja kohal ohvrijõeks ja siia ohverdati. Aga Taevaskoja koopaid kardeti, sest see olevat olnud Vanapagana kodu. Lastel ei lubatud koobastesse ronida ja mitte keegi ei tohtinud kaljuseinu lõhkuda ega sinna oma nimesid kraapida. Uuemal ajal muidugi ei peeta sest keelust midagi.

No ja veel olevat Suures Taevaskojas kolm salakäiku, kust ühe kaudu saab Himmastesse, teisest Riiga ja kolmandast koguni Kiievisse. Vot nii!

IMG_1098Neitsikoobas

Kõige sügavama mulje jättis Hdele Neitsikoopa lugu. Et kuidas seal koopas elab üks ilus neitsi, kes välja tuleb ainult korraks jaaniööl. Kui noormees teda näeb, siis leiab ta varsti oma neitsi. Aga muidu on neitsi väga töökas – koopast kostab koguaeg kangastelgede lõksutamist. Tuleb vaid olla hästi tasa ja kuuledki.

Suure Taevaskoja juures on jões ka üks kivi, mis on päratu suur. Küllap sellepärast, et see pole lihtsalt kivi, vaid kiviks muudetus salakuulaja. Eesti sõjapealikud pidasid jõe ääres lagendikul sõjaplaani, aga üks vaenlase salakuulaja tahtnud ka sõjanõust teada. Paraku aga märgatud teda ning eestlaste mürginool muutnud vennikese hoopiski kiviks. Ja nüüd ta siis ongi seal jões.

Eelmisel aastal kokku varisenud Emalätte juures matkarada ikka suletud ja turnimine omal vastutusel. Kuigi vägev koobas on kokku varisenud, siis Emaläte ise pole kuhugi kadunud – vuliseb ikka maa seest välja. Muidugi ei jätnud me kasutamata võimalust silmanägemist parandada, sest just seda pidi tegema Emalätte veega silmade pesemine.

IMG_1085

Perekond Vildakad. Need kukeseene moodi lauad ristis Hanna Pöial-Liisi laudadeks. Oli jah Pöial-Liisi raamatus pilt, kus Liisi istus kukeseenest laua taga.

IMG_1086

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: