Härgmäe linnuse varemed ja Veskijärv

IMG_1333

Tegime ühe pisimatka Lätimaal. Läti-Valka lähedal on külake nimega Ergeme (Härgmäe eestikeeli) ja seal asuvad väga ägedad lossivaremed. Nii oli mulle jäänud lapsepõlvest meelde.

Muinasajal oli see kant eestlaste jagu ja kuulus Sakala maakonda. Vene tsaaririigi lõpuni kehtinud ajaloolise haldusjaotuse järgi asus linnus Liivimaa kubermangu Valga maakonna Härgmäe kihelkonnast. Linnust hakati Härgmäele ehitama 1320. aastal ja läbi aegade on sel paigal kirev ajalugu. Näiteks tuntud on 1560ndal aastal toimunud Härgmäe või ka Omuli lahing, kus Liivi ordu sai venelaste käest haledalt tappa ja ümbruskonnas läks pärast seda lahti suurem rüüstamine venelaste poolt.

Härgmäe oli Võnnu (Cesis) abilinnus. See täna kõrvaline ja ääremaastuv nurgake oli tähtis teede ristumiskoht. Siit läks läbi postimaantee Volmarist (Valmiera) Helme kaudu Viljandisse.

IMG_1339

IMG_1327

IMG_1330

Kui olime Härgmäe linnuse läbi uurinud, võtsime suuna Veskijärve peale. See on Lätimaal Valka külje all olev paisjärv, mis oli lapsena meil üks põhilisi ujumiskohti. Alati olid järveääred rahvast paksult täis ja palavate ilmadega vooriti sinna nii jalgsi kui ratastega. Vahel harva käis ka buss ja vähestel olid autod. Nüüd on Veskijärve ääres ikka suhteliselt vaikne ja järv ise kasvab vaikselt kinni.

Päeva nael aga oli järveäärest leitud hiiglaslik viinamäetigu, keda Helena tükk aega käel kandis. Hea veel, et me seda tigu koju ei pidanud tooma:)

IMG_1346

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: