Pinjata – kes või mis see on ja kuidas seda ise teha

IMG_2210

Hanna ja Helena sünnipäevapinjatad

Pinjataga (pinata) seostub mul üks eriline lapsepõlvemälestus. Minu isa, elupõline National Geograficu tellija oli meile, lastele, tellinud selle ajakirja lasteversiooni. Nõuka-aja lapsele, kelle unistuseks oli juua Fantat ja süüa viineritest kõht täis, oli see erakordselt põnev lugemine (isa tõlkis seda meile inglise keelest) imeliste värviliste piltidega laste elust välismaal.

Kord oli seal lugu Mehhiko traditsioonilise pinjata valmistamisest. Sisuliselt on pinjata suur kommipakk, mis riputatakse üles ja kui ta kurikaga katki lüüa, kukuvad kommid välja ja kõigil on lõbu laialt. See vana traditsioon on Mehhikost levinud paljudesse maadesse, kuid, tõsi, meil teatakse sellest vähe.

Niisiis, tolles lapsepõlveajakirjas oli pikk lugu sellest, kuidas ise pinjatat teha ja tookord me tegimegi koos isaga selle valmis. Sai veel hiigla suur ja võrdlemisi kole. Aga tore oli teda teha, komme mahtus sisse palju ja lõbu oli ka laialt.

Nüüd meisterdasin (meisterdasime) oma laste sünnipäevaks mitu pinatat ja jagan teiega, kuidas seda teha. Loodetavasti jääb nendel sellest niisama vahva mälestus nagu minule jäi.

Valmistamiseks läheb vaja:

Õhupalli

Tapeediliimi

Laiemat pintslit

Ajalehti (mitte klantspaberist)

PVA liimi

Väikest kausikest (mina kasutasin magustoidukaussi), kuhu saaksid poolvalmis töö toetada

Krepp-paberit või muud meelepärast värvilist paberit

Kääre

Maalriteipi

Nööri

Komme pinjata täitmiseks

Tee nii:

 • Puhu õhupall täis ja kinnita nii, et ta mingil juhul niipea tühjaks minema ei hakkaks. Pole vaja õhupalli viimse vindini täis puhuda, sest kui see poole töö ajal katki läheb, on pehmelt öeldes jama.
 • Sega valmis tapeediliim, mina tegin selle hea paksu kisselli konsistentsiga.
 • Lõike ajalehed ca 15 cm pikkustest ja 4-5 cm laiusteks ribadeks.
 • Säti tööpinnale paar vana ajalehte, sest ega pinjata tegemine pole ülemäära puhas töö.

IMG_2148

Pinjatateo algus

 • Pintselda ribad tapeediliimiga kokku ja hakka neid järjest õhupallile kleepima. Õhupall toeta kausikesse, siis ta püsib püsti ja on puhtam/mugavam kleepida.
 • Kleebi õhupallile 4-6 kihti ajalehti ning jäta pinjata nüüd kuivama. See võib võtta aega paar päeva.
 • Pärast kuivamist peaks pinjata olema kõva ja tugev. Kui ta seda ei tundu, kraami kogu värk uuesti välja ja kleebi paika veel mõned kihid ajaleheribasid. Lase uuesti kuivada.

IMG_2152

Pinjatad kuivavad

IMG_2205

Nii alustasin kaunistusribade kleepimist

IMG_2206

Pool on kaunistatud!

IMG_2208

Vahepeal tuleb pinjata teistpidi keerata, siis on mugavam kleepida.

 • Kui pinjata on kõvaks kuivanud, on käes kõige mõnusam hetk – kaunistamine. Looming! Puhas fun!
 • Kõigepealt tuleb õhupall pinjata seest kätte saada. Võta õhupalli sabast kinni ja torka või lõika õhupallile auk sisse. Ära mingil juhul lase õhupallinartsu pinjata sisse kukkuda, sest seda sealt urgitseda on paras piin.
 • Kui said õhupalli kätte, siis lõika samasse ka ava, kustkaudu saaksid pinjatat täita. Lõika see võimalikut väike, aga parajalt suur, et kommid ikka läbi mahuksid.
 • Nüüd kaunistamine. Mina kaunistasin pinjatad erivärviliste krepp-paberi ribadega. Alustasin nende kleepimist pinjata põhjalt (alt) ja liikusin aegamisi üles kuni täitmisauguni. Kleepimiseks kasuta PVA liimi, mida ürita panna võimalikult vähe. Kui pärast krepp-paberi kleepimist tundub pinjata lödi, lase tal kuivada seni, kuni ta on saavutanud endise tugevuse.
 • Nüüd tee pinjata augu lähedale riputusnööri augud. Tee vastamisi augud. Mina vooderdasin nööriaugu kohta pinjata seestpoolt veel paari kihi maalriteibiga, et nöör paremini püsiks. Aja aukudest sobiva pikkusega nöör läbi ja sõlmi kokku.
 • Täida pinjata võimalikult erinevamate kommidega. Kasuta ainult paberis komme, sest pinjata sees võib olla jääke tapeediliimist.
 • Kõige lõpuks sulge kommiauk kas maalriteibi või kasvõi krepp-paberi nutsakaga.

IMG_2211

Valmis!!

Riputa pinjata peonaelaks üles ja olgu teil lõbus!

Ideid pinjatade kaunistamiseks leiab lõputult näiteks pinterestist.

1 Response so far »

 1. 1

  […] peale oli mõte see, et asi päädib pinjatadega. Valmistasime need koos lastega, lõppviimistluse tegin ise ja peitsin need ära. Ehk et pinjatade […]


Comment RSS · TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: