Rujiena saldejumsi vabrikus ja Salaca jõe ääres

IMG_2823

6-aastaste laste täitunud unistus – said jäätisest isu täis süüa! Hanna ja Helena oma sõbrannade Karina ja Karitaga maises paradiisis:)

Milline laps ei unistaks pääsemisest jäätisevabrikusse? Lätis Rujiena jäätisevabrikus saab unistus tõeks. Boonuseks loomulikult jäätis. Palju jäätist.

Rujiena (eesti keeli Ruhja) on väike unine Läti linnake enamvähem Mõisaküla „vastas“. Paika on nimetatud Läti jäätisepealinnaks ja mõnede inimeste arvates on just siin valmistatud jäätis see kõige õigem saldejums. Jäätisevabrik asub 100-aastases meiereihoones, mis on algusest peale meiereina pausideta töötanud. Viimased paarkümmend aastat tehakse siin ainult jäätist.

Ekskursiooniks tuleb eelnevalt saabumise ajas kokku leppida. Jõudsime vaid autod maja ette parkida, kui ekskursioonijuht juba ukse vahelt viipab, et tulge – ta ootab meid. Mõnevõrra võttis elevust maha asjaolu, et päris tootmisesse kõndima ei lasta. Teadagi, ranged euronõuded. Seega tuli leppida filmiga sellest, kuidas maja alumisel korrusel parasjagu jäätist valmistatakse. Aga lastele on huvitav seegi.

IMG_2814

Proovida sai kümmetkonda erinevat jäätist

Selgub, et pikkade traditsioonidega jäätisevabrikul pole praegu just kõige paremad päevad. Ilm on kurja juur – tänavune külm suvi on jäätisevabriku seisukohalt nõnda kehv, et töö käib siin vaid 3 päeva nädalas. Palgal on 14 inimest. Kogu jäätis tehakse traditsiooniliste retseptide järgi ja taimerasva ei kasutata. Sellepärast on Rujiena jäätis ka kallimat sorti. Eestist leiab seda müügilt näiteks R-Kioskitest, kuid üldiselt müüdavat Eestisse üsna vähe. Konkurents on tihe ja inimeste valik kipub kalduma ikka võimalikult odava toote kasuks.

IMG_2825

100-aastane jäätisetehas

Tehase tutvustus lõpeb degusteerimisega – saame ära proovida valiku maitseid, mida siin valmistatakse. Sidrunijäätis, marakujajäätis, jäätis vahtrasiirupiga, kohviga… kokku on proovimiseks kümmekond erinevat sorti kindlasti. Lõpetuseks jagab giid kõigile jäätist. Lapsed on paradiisis ja saavad sel päeval oma isu jäätisest täielikult täis süüa! Kogu ettevõtmine maksab vaid 2 eurot inimese kohta.

IMG_2834

Rujienast paarikümne kilomeetri kaugusel asub järgmine pisilinn – Mazsalaca. Linn asub Salaca jõe ääres ja peamine vaatamisväärsus on siin jõe org ning Skana Kalna (Heliseva Mäe) park. Pargis võib jalutada nii traditsioonilisel viisil jalg-jala ette või ka autoga. Maksma peab mõlemal juhul – 1,5 euro eest jalgsi käies, 5 eurot aga autoga parki läbides. Meie valime esimese viisi ja hea ongi – lapsed saavad end tühjaks joosta ja ohjeldamatult ronida.

Salaca kaldal kulgeval matkarajal on mitmesuguseid vaatamisväärsusi, mida on loonud nii loodus kui inimene. Siin on hulgaliselt allikaid, veidra kujuga puid, koopaid, kõrgeid liivakivipaljandeid, puust hiigellinde ning huvitavaid ronilaid lastele. Kokku on rada 3 kilomeetrit pikk ja igav ei tohiks hakata ei väikestel ega suurtel.

Kui nüüd tahta lähikonnas ka keha kinnitada, siis see võib osutuda keeruliseks. Mazsalacas on küll üks kohvik, kus vähemalt lõhnade järgi saab ka tahedamat sööki, aga kui te satute sinna ajal, mil teenindajaneiudel on parasjagu tegemist teiste klientidega, siis võite ootama jäädagi. Ja veel – selles maanurgas oleks ka nooremate inimestega mõistlikum oma hädapärased jutud ajada pigem vene, kui inglise keeles. Isegi lihtsaimatele inglise keelsetele küsimustele vastatakse enamasti näost punaseks tõmbumise ja veelgi kõvema läti keelse seletamisega.

IMG_2826

Libahundi mänd – ronid läbi männi ja muutud libahundiks. Ettevaatust!

IMG_2831

Neli sõbrannat

IMG_2833

Suhkruvatti ja batuuti polnud, aga lihtsast karussellist piisas täiesti

IMG_2845

Vägevad liivakivipaljandid Salaca jõel

1 Response so far »

  1. 1

    üllemarie said,

    Vahtrasiirupi jäätist ma isegi olen “kogemata kombel” sattunud R-kioskist ostma. Väga maitsev oli! Nüüd siis tean, kuskohast pärit 😉


Comment RSS · TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: