Vana klaveri saladus

IMG_4208Ca 20 aastat peitis meie klaver enda sees sellist rahakotti.

Neil päevil käis meil klaverihäälestaja. Klaveri häälde seadmine tähendab, et pill võetakse sisuliselt lahti ning sellisel puhul võib nii mõnigi kord sealt seest leida igasuguseid huvitavaid asju. Meie klaverihäälestaja sõnul peidavad kooliklaverid enda sees tihtipeale suitsukonisid, väikeste lastega peredes olevad klaverid kommipabereid, viinameeste klaverid kangema kraami pudeleid ning kõik klaverid tohutus koguses tolmu.

Aga meie klaveri seest ilmus välja rahakott. Ja mitte ainult – võidunud rahakott sisaldas ühe kodaniku, kelle juures meie klaver oli üüril, dokumente alates juhiloast ja lõpetades mitmesuguste kviitungitega. Ning ka raha – 850 krooni. Arvatavasti oli rahakott kas kukkunud või peidetud klaverisse 1990ndate keskel, sest 1998ndal saime ta politsei ähvardusega sellest perest jälle tagasi. Googeldasin ka rahakoti omanikku, kuid tema kohta pole ühtki märki. Võib-olla on surnud.

IMG_4200

 

IMG_4207

Minu esimene mõte oli seda leidu nähes, et karma eksisteerib. Seal peres ei peetud pillist midagi ja klaver äratoomise hetkeks olid selle küljest ära võetud vasest küünlajalad. Aga võib-olla pereisa, kelle rahakott see oli, hoopiski ostis need küünlajalad ning klaveri sisse poetatud raha oli mõeldud tasuks nende eest.

Veel tuli klaveri seest välja üks nukunuga ja juukseklamber. Ning palju tolmu. Koisid õnneks mitte. Pilli seisukord oli muidugi õnnetu, oli teine pool tooni ära vajunud ja mõned poldid lahti. Häälestaja töötas oma 5 tundi ning sai asja tunduvalt paremaks. Klaver heliseb juba üsna nii nagu ma mäletan teda lapsepõlvest. Meenutame, et viimati häälestati seda klaverit 1967ndal aastal.

Rahakott sai klaverist välja ja asemele panime talle juua – lahtise purgiga vett. Nimelt on kuiv õhk pillile väga suur vaenlane, mis hävitab teda samavõrd nagu tiivulised paharetid koid.

Ahjaa, üks kummaline asi veel. Kui ma veel muusikakeskkoolis õppisin, venisid tunnid minutid klaveri taga nagu kummipael. Tund harjutamist tundus lõputu. Aga nüüd kulub tunnike nii, et seda ei märkagi. Vanuseline iseärasus vist.

IMG_4204

2 kommentaari so far »

  1. 1

    anu said,

    palju tänapäeval häälestamine maksab? võtan hoogu, et oma pill häälestada… no päris paika teda ei saa, pool tooni ehk madalamaks.

  2. 2

    Kriss said,

    Eks ta sõltub sellest, kui korrast ära asi on ja meistrist ka. See konkreetne asi läks üle 100 euro. kui on vaja polte vahetada, pidi veelgi rohkem maksma.


Comment RSS · TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: