Uus kaev

IMG_4421Kaks nädalat pärast kaevu valmimist on vesi selline ja maitseb Helena hinnangul nagu kraanivesi.

Eelmises postis ma mainisin kaevuehitust. See on nüüd tehtud! Ja vesi tuleb sisse jõudsalt! Mii häppi!!

Nüüd saan rääkida, kuidas asi käis. Meie vana kaev oli viletsake juba siis, kui ma Savilöövi 17 aastat tagasi ostsin. Viletsake selles mõttes, et pumba kaevu panemiseks oli alati vett vähe. Aga et me oleme veega kokkuhoidlikud (igaüks muutub kokkuhoidlikuks, kui peab seda ämbris mäe otsa tirima), siis saime hakkama. Aga juba mitmeid aastaid pole ma külalistele sauna kütnud, sest veeraiskamisega harjunud linnainimesi tuli liiga sageli kullipilguga jälgida, et mõni endal seebikribalat 10 pangitäie veega maha ei uhuks. Lihtsam oli mitte sauna kütta, kui et mõnusal saunaõhtul närveldada, kas kaevu üldse veel mingit vett jääb või saame põhja kätte.

Ülemöödunud aastal käis kaevupuhastaja, kes küll suurt midagi teha ei saanudki, sest selgus, et kaevu alumine rõngas on ära vajunud ja kui seal nüüd veel kaevata, siis mees kaevu jääbki.

Viimase paari aasta vähesed sademed ja olematu lumikate pani kaevule viimase põntsu. Terve eelmise sügise vaevlesime veepuuduses, isegi sauna järjest 10 ämbrit vett tõmmata oli kaevule liig – läks sogaseks. Täna on seal vett vaid poole ämbri jagu. Niisiis aeg uueks kaevuks oli mumeelest täitsa küps. I-le pani täpi kaevukukkunud nahkhiire laip, mille Ermo sealt välja tõmbas. See oli kaevus olnud kaua ja täielikult lagunenud. Veel oli imelik maitse küll jah.

Küsisin kolmest firmast pakkumise, mis tulid hinnalt üsna sarnased. Valisin siis selle firma, kes meie külas just ühe kaevu edukalt oli ehitanud. Nendega oli asjaajamine kiire ja korrektne. Kõigepealt tuli mees vitsaga ja vaatas välja kolm potentsiaalset kaevukohta. Selles mõttes, et näitaks veesoont ja saaks ka puurautoga ligi sõita.

Tööd algasid täpselt kokkulepitud ajal. Kõigepealt puuriti peenema puuriga ja kui oleks vesi tulnud vastu, siis oleks suuremaga auku asutud laiendama. Esimene kohavalik osutus ebaõnnestunuks. 12-meetrise puurimise pealt vett veel vastu ei tulnud. Teise koha oli vitsamees millegipärast sisuliselt samasse kohta pannud, niiet seal ei hakanud proovimagi.

IMG_4378

IMG_4380

IMG_4382

Kaevu puurimine

Niisiis koliti kogu killavooriga tunduvalt allapoole sauna juurde. Sinna saamine oli paras peavalu, sest ruumi on seal manööverdamiseks vähe ja maapind väga ebatasane.`Õnneks kevade esimesel nädalal öösiti külmetas korralikult ja sai ikka suure raske autoga peale sõita. Tagantjärele vaadates läksid tööd nibin-nabin, sest nädal hiljem selle suure masinaga poleks õnnestunud sinna sõita.

Pool päeva kulus puurimiseks ja õhtuks said mehed vee kätte. Järgmisel päeval hakati rõngaid sisse panema. Neid läks 7 ehk 5 rõngast vähem kui vanal kaevul. Aga uus kaev on ka tüki madalamal. Teise päeva õhtuks oli rõngad sees ja vesi immitses päris jõudsasti.

IMG_4392

Esimene vesi!

Kolmanda päeva hommikuks oli kaevus juba enam kui ühe rõnga jagu vett ning õhtuks minu silma järgi juba ligi 2.

Nädal hiljem tegime kaevule esimest pumpamist. Vett oli juba 2,5 rõngast, millest üle poole välja tõmbasime. 48 tundi hiljem oli veetase peaaegu samale kõrgusele uuesti kerinud ja pumpasime jälle. Seda peab tegema, et veesoon hakkaks tööle. Üldse pidada kaevuvärgiga olema nii, et mida rohkem sa vett tarvitad, seda paremini veesoon töötab ja vesi voolad. Aga kui vett võetakse vähe, otsib veesoon endale hoopis teise tee ja ajapikku jääb kaev kuivaks. Igatahes – veel nädal hiljem on vesi nii selge nagu näha esimesel pildil ja saame teha esimese sauna uue kaevu veega.

Mis siis nüüd edasi? Muidugi on mul pea täis mõtteid igasugustest imelistest variantidest, mida loob piisava hulga vee olemasolu. Kas vedada majja vesi sisse? Kraanikauss köögis – milline luksus! Ja kindlasti siis ka sooja vee boiler! Kas vedada vesi sauna? Äkki saaks aastaringse pesemisvõimaluse majja? Huhh….

Kõige suurem unistus on tegelikult kõigepealt sisse seada pesumasin, sest pesupesemine on siiani olnud meie majapidamises kõige suurem piin.

 

 

 

 

 

 

 

7 kommentaari so far »

 1. 1

  siil said,

  Õnne! Kus on vesi, seal on elu.

 2. 2

  K. said,

  Ilmselgelt ei taha Te küsimusele avalikult vastata, mis maksab selline töö …. aga kas oleks palju palutud , kui umbkaudselt ja meilile…
  Meil suvekodu järve kaldal ja juba ligi 50 aastat, aga sellist häda nagu viimased kaks aastat, et praktiliselt ilma veeta…Häda ajavat härja ka kaevu, aga pole sellel härjal sinna asja,,,

 3. 3

  Hundi ulg said,

  Jah, see tunne on võrratu, ütlen ka oma kogemusest. Ning kui veevärgi majja ära tegin, siis olin ikka ütlemata hämmingus kui imeline asi on veeklosett 🙂

 4. 4

  dd said,

  Võin omast käest öelda, et uuest kaevust algas uus elu. Äkki oli võimalik veevärgi ehitamine. Siis äkki ei olnud linnaga võrreldes linnal mitte ühtegi plusspunkti pakkuda (seni dušš, pesumasin jms) ja jäigi ainult üks koht, kus elada.

 5. 5

  Kriss said,

  Nüüd, tagantjärele vaadates, ei saa ma hästi aru, miks me üldse nii kaua veepuuduses vaevlesime. Ammu oleks võinud asja ette võtta ja mitte kuulata niipalju igasuguseid tarku, kelle arvates kaevu kaevamine on tuumateadus ja vaat et võimatu.

 6. 6

  G. said,

  Palju õnne uue kaevu puhul! Meil on samuti kaevu rajamine plaanis. Kas võite oma kaevumeistreid soovitada? Suur aitäh vastamiseks aega võtmast!

 7. 7

  Kriss said,

  Jaa, kaevu tegi meile see firma: http://www.amendero.eu/kaevud


Comment RSS · TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: