Elu ilma elektrita: 6 päeva

Nädal tagasi viis hirmus torm meilt elektri ja öösel vastu tänast saime selle tagasi. Ma pole iial nii kaua pidanud elektrita elama ning ütleme nii, et see oli üsna piinarikas.

Kuidas me siis hakkama saime?

 • Kõige masendavamad olid esimesed 24h, kui puudus ka mobiililevi ja internet. Istu nagu augus. Ei tea, kas torm on terve Eesti maatasa teinud, millal meile appi jõutakse?
 • Kaevust tuli vesi jälle vanal moel – ämbriga.
 • Pesu pesin käsitsi pesulaua abil.
 • 2x päevas kütsin pliiti, milleks ühtlasi oli vaja alati ka ahju tuli teha, sest suvel ei tõmba pliit ilma ahju toeta absoluutselt. Tihe pliidikütmine tähendab talumatult palavat temperatuuri toas ning megakoguses kärbseid ja sääski elamises, sest palav tuleb kõik ukse kaudu välja tuulutada. Õnneks olid meeldivalt jahedad ilmad.
 • Toit kolis külmkapist keldrisse. Piim läheb seal hapuks kahe päevaga, lihakraami me nädala jooksul ei söönud. Ei julgenud koju osta, sest teadmata oli, kaua katkestus kestab.
 • Sügavkülma just päev varem varutud maasikamoosid sõime talgukorras ära.
 • Sõitsin tavatult palju linna vahet, sest tavapärasel kombel polnud võimalik toiduvarusid ette osta.
 • Õhtud olid väga pimedad. Küünlaid võib ju põletada, kuid silmad hakkavad pidevast hämarusest ikkagi lõpuks valutama.
 • Hulk pooleliolevaid töid seisis nädal aega. Just enne tormi võtsime lahti majanurga, kus oli vaja katkised telliskivid ära vahetada. Töö eeldas uute kivide relakaga mõõtu lõikamist. Ilma elektriga ei tee aga midagi.
 • Pidev mure tühjenevate akudega. Telefoni akuga oli lihtne, seda sai autos laadida. Arvuti aku kestab mul 7 tundi ja kuigi mul on justkui puhkus, oli seda nädala jooksul vaja ikkagi 2x laadida, et lõpetada pooleliolevad tööd. Laadimist vajasid ka akutrelli akud, sest ilma selle tööriistata ei tee pööningul ehitades midagi.
 • Tuba koristasime vanal kombel kühvli ja harjaga.

Kokkuvõttes ei tundugi eriti hull. Linnas oleks kindlasti palju-palju hullem, sest kuidagiviisi saab arhailiste elutingimuste juures ka elektrita hakkama. Kuid rõhk on sõnal “kuidagiviisi”. Elektrikatkestus isegi maal ei ole midagi toredat või veel enam – romantilist. Romantika võib see olla ehk vaid siis, kui kestab mõned tunnid või ka päeva. Siit edasi aga on asi väga tüütu ja lihtviisiliselt üleelamine.

Pikemalt kirjutasin elektrivabast elust Maa Elus.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: