Võtad ühe puu maha, teine kasvab asemele

Viimasel ajal on üks minu juhtmõtteid olnud seotud maale kolimisega. Muidugi on teema tulnud jutuks ka paljudes seltskondades. Need, kes mind hästi tunnevad, teavad, et olen aastaid veeretanud peas mõtet “linnast ära maale”. Ja teavad ka seda, miks on see olnud seni vaid mõte, unistus, võimalik visioon, mis võib teoks saada aga võib-olla ka mitte.

Sellegipoolest tundub idee, et me siis nüüd lähme, üldiselt inimestele üsna mõeldamatu. See mind ei üllata, sest teadupärast on inimlik karta muutusi ja teadmatust. Mina aga hämmastab hoopis see, mille pärast inimesed muretsevad.

“Kui kaugel on pood? Mis sa teed, kui leib äkki otsa saab?” See ei ole üldse mingi küsimus. Kuidas saab leib või mingi muu oluline toiduaine saada otsa ootamatult? Sellist asja ei juhtu mul linnaski. Mis takistab inimest mõtlemast oma ostud nt nädalaks ajaks ette ja varusid soetamast?

“Kool on 25 kilomeetri kaugusel – kuidas lapsed koolis käima hakkavad?” Maal käivad lapsed koolis koolibussiga. Tegelikult on olemas lausa mingi seadus, mis kohustab KOVil selle eest hoolt kandma, et ka metsatalus elavad lapsed kooli saaksid.

“Aga kui sa jääd haigeks – mis sa siis teed? Või jäävad lapsed haigeks?”. No mis ma siis ikka teen – keedan paiseleheteed, panen sinepiplaastri ja ravin ennast (või lapsed) terveks. Või sõidan perearsti juurde. Linnas elades on küll perearst siinsamas, aga ma ei mäletagi, millal viimati tema juurde asja oli.

“Kas inimesi üldse pole ümbruskonnas? Kas sa üksindusest hulluks ei karda minna?”. Ei karda!! Savilöövi suved on möödunud ka üsna eraldatult ja see on olnud just asja suur võlu. Mu töös on palju suhtlemist ja ma ei taha, et veel muul ajal mul ka naaber aknast sisse vahiks või ma kuuleks iga tema liigutust läbi korteriseinte. Ma tunnen ennast linnas mõnikord oluliselt üksildasemana kui maal keset metsi.

“Kas lastele huviringe ka on?” Jah, isegi külakoolide juures tegutsevad igasugused huviringid. Keegi ei keela olla aktiivne.

“Aga sul pole ju majas veevärki!!” Õigupoolest on veevärki võimalik rajada igale poole. Ega maal elamine ei tähenda seda, et inimesed oleksid räpased, pesemata ja tegeleksid peaasjalikult vaid karvkatte kasvatamisega.

“Kas sa ei karda elada metsas?” Seda küsimust olen ma igasugustes versioonides kuulnud ka Savilöövil olles. Et kuidas küll julgeb inimene elada kohas, kus tõenäoliselt tuleb territooriumi jagada metsaelanikega. Hirm looduse ees on minu jaoks täiesti arusaamatu. Kuda saab karta midagi, mille osa sa ise oled? Ja me ju oleme, kuigi tõsi, meile hirmsasti meeldib mõelda, et oleme kuidagi ülemad või paremad.

Aga kumb on tegelikult hirmsam – kas see, et sa hommikul õue astudes põrkud kitsekarjaga või sul öökull õhtul maja taga huikab või see, kui trepikojast välja astudes avastad kohaliku kodutu oma ukse tagant viinaund magamast või keegi parasjagu süstib ennast seal ukse taga?

“Nüüd sa siis muutud täitsa metslaseks ja võõrdud inimestest!” Hahaa…jah, kindlasti. Sest maainimesed on ju oma maja küljes ketiga kinni ja neil ei ole võimalik istuda autosse ning sõita reede õhtul teatrisse või kontserdile. Mu linnakodu on kahe trammipeatuse kaugusel Estoniast ja piinlik küll – ega ma ei jõua sinna eriti tihemini kui 2-3 korda aastas. Nii et vahemaad siiski väga ei loe, tahe ja soov kultuuri nautida on oluline. Ja ma ei usu, et see muutuks elukohaga seoses. Ma tean, et mul on vaja käia aeg-ajalt vaimu toitmas. Nii on see olnud linnas elades, nii on see olnud Savilöövil elades ja nii see ka jääb. Sest kui on vaja, siis seda tehaksegi.

“Seal ei ole ju normaalseid inimesi. Kuidas sa elad seal II Eesti hulgas?” Sellist jama on raske kommenteeridagi:)

Muidugi ma ei saa väita, et mul mingeid hirmusid, küsimusi ega kõhklusi pole. Aga siiski ei ole ma veel leidnud ühtegi lahendamatut teemat ehk midagi sellist, miks kogu plaanile kriipsu peale tõmbaks. Olen otsinud ja kuulanud lugusid sellest, mismoodi inimesed on maale kolinud, kuidas on muutunud nende elukvaliteet ja elu pärast selle sammu ette võtmist.

Ma tean, et enamik inimesi peab elukvaliteedi näitajaks just seda, et elutähtsad asjad oleks lähedal. Jah, see on mõnus, kuid paraku loeb vähemalt mulle veel terve hulk igasuguseid nüansse, mis lõplikult määravad keskkonna kvaliteedi. Ja linn siin tegelikult ei konkureerigi. Ainuüksi selline linnaga kaasnev pisiasi nagu automüra muudab elu linnas tegelikult ikka väga raskeks (ja inimesed haigeks). Kui elad iga päev selle keskel, harjud sellega, ei pane enam tähele. Aga kui sul siis on võimalus proovida elamist ilma 24/7 taustamürata, siis muutub kõik paremaks – sa jaksad rohkem, energiat on rohkem, puhkad paremini, tervis on parem, stressi vähem. Peaaegu kõik mu linnasõbrad, kes tulevad Savilöövile külla, imestavad kui vaikne siin on ja kui hea on siin magada.

 

 

 

4 kommentaari so far »

 1. 1

  Meoop said,

  Üks asi veel. Kui oled mõnda aega maal olnud, siis linna sõites tunned juba linnapiiril, et linn haiseb. Maal haiseb ka, sõnnikulaotamise ajal, mõnes kohas, aga isegi see tundub värskem lehk kui pidev linnaving.
  Mina elan kahes kohas. Kord linnas, kord maal. Linnas olen üksikum ja kodust välja eriti ei kipu. Maal käivad juba sõbradki rohkem, või siis jäävad vähemalt kauemaks. Ja ise kipud ka sagedamini kultuuri otsima, just sellepärast, et korra melusse tagasi saada. Linnas elades on akna taga kogu aeg melu, seal tahaks just oma urus püsida.

 2. 2

  Kriss said,

  Jah, linnas haiseb, olen seda tähele pannud. NIng linnas elan minagi anonüümsemalt. Inimestega suhtlen kindlasti rohkem ja tihedamalt, kui suviti Laanemetsas olen olnud. Mis on justkui dilemma, sest maal ju eriti inimesi pole.

 3. 3

  Kristhel said,

  Mina igatsen linnast oma vanemaid (võimalus nendega iga päev koos olla) ning suveõhtuseid rattasõite linnas kui inimesed jalutavad, õhk on soe, melu käib. Aga viimast ju ei tee ka iga päev ning kord-kaks nädalas selleks puhuks maalt linna sõita on ju täiesti okei. Minujaoks on maaelu iga kell number1!

 4. 4

  K6lina said,

  Maist septembrini iga kell elaks maal, aga edasi on küsimärgi all…


Comment RSS · TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: