Õiguskantsleri vastus kooliteemal

Mõned blogilugejad võib-olla mäletavad, et tahtsin lapsi panna õppima meie kodulähedasse Mooste Rahvamuusikakooli ja kuidas tookordne lugu suubus ära paragrahvide rägastikku: seesinane kool on erakool ja meie kohaliku omavalitsuse  tõlgendus omaenda loodud paragrahvipurust ei andvat õigust taolise asutuse pearahamaksu maksta.

Ma mõtlesin teemat edasi. Kirjutasin õiguskantslerile, et ta annaks sellele olukorrale hinnangu. Vastus on üllatavalt  konkreetne ja toon selle täies mahus siin ära.

 

Laste huvihariduse toetamine

Lugupeetud Kristina Traks

Pöördusite õiguskantsleri poole, kuna Te pole rahul sellega, kuidas Kastre vald toetab laste huvitegevust. Kirjutasite, et vald ei toeta Teie laste õppimist teises vallas asuvas muusikakoolis, kuna see on erakool. Vald hüvitavat üksnes munitsipaalhuvikoolis õppivate laste õppekulud.

Leian, et vald ei saa huviõppe toetamisest keelduda üksnes seetõttu, et laps käib eraõiguslikus huvikoolis. Kastre Vallavolikogu 19.12.2017 määrus nr 9 „Kastre valla eelarvest huvihariduse ning huvi- ja sporditegevuse toetamise kord“ (edaspidi: määrus) ei näe ette, et toetuste maksmisel saaks lähtuda huvikooli omandivormist. Vald peab toetuste määramisel tuginema õigusaktidele.

Igal lapsel on õigus saada huviharidust, kuid kohalikul omavalitsusel on üpris suur otsustusõigus, kuidas teha huviharidus lastele kättesaadavaks. Õigus huviharidusele ei tähenda, et inimene võib nõuda kohaliku omavalitsuse toetust ükskõik millisele huvitegevusele. Vald või linn võib ise otsustada, kas ja kuidas toetada erahuvikoole või peret, kelle laps käib erahuvikoolis. Niisiis on oluline, kuidas vald või linn on huvihariduse toetamise kohustuse oma õigusaktis kehtestanud.

Määruse § 2 p-de 1 ja 2 järgi toetab vald laste huviharidust ja -tegevust kahel moel. Ühel juhul hüvitab vald huvikoolile (mis on nimetatud määruse § 1 lg-s 4) õpilaskoha arvestusliku maksumuse. Teisel juhul makstakse perele huvitegevuse osalustasu toetust.

Vald selgitas õiguskantsleri nõunikule, et määruse mõiste järgi on huvikool munitsipaalhuvikool (huvikooli seaduse § 1 lg 2). Selline tõlgendus ei vasta aga määrusele. Määruse § 1 lg-s 4 on küll sätestatud huvikooli mõiste, mille õpilaskoha arvestusliku maksumuse vald hüvitab, ent sellest sättest ei ilmne, et tegu on üksnes munitsipaalhuvikooliga. Niisiis pole praegu kehtiva määruse järgi vallal alust huvikooli omandivormi tõttu huviõppe toetamisest keelduda.

Kastre vallast saadud info kohaselt plaanib vald sel suvel määrust muuta ja kehtestada senisest paindlikum laste huvihariduse toetamise süsteem. Kuidas täpselt huvitegevuse toetamine ümber korraldatakse, otsustab volikogu. Uuel õppeaastal toetust taotledes tuleks seega lähtuda sel ajal kehtivast määrusest.

Lugupidamisega

/allkirjastatud digitaalselt/

Ülle Madise

 

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: