Pronkskuju või koolitäis lapsi?

Eile toimus Mooste mõisas väga tore kontsert, kus esinesid kohaliku rahvamuusikakooli õpilaste ansamblid. Saal oli puupüsti täis ja kontsert kestis 1,5 tundi. Varem pole noored rahvamuusikud täispika kontserdiga esinenudki. Mul on rõõm, et ka Helena on selles toredas seltskonnas.

Kuulake ise, kui hästi nad kõlavad.

Paraku ei ole koolitäis muusikahuvilisi lapsi, vinged õpetajad ja ka tulemused veel eriline näitaja kohalikele võimumeestele. Nimelt seesinane Mooste rahvamuusikakool on erakool ja nagu meil Eestis ikka kombeks, siis ühte erakooli tuleb ka korralikult kottida. Anda talle võimalikult vähe toetust, kärpida pearahasid ning lõpuks üldse välja suretada. Kogu selle tegevuse saab maskeerida lause taha, et “valla eelarves pole raha”.

Kui asi panna konteksti, näeb see aga üsna totakas välja. Põlva vald kärbib kooli toetusraha nii kuis jaksab (raha polevat, eks), kuid samal ajal pannakse Põlvasse püsti lõõtsalegend Karl Kikase pronkskuju. Sellisest valikust ei järeldu paraku mitte see, et vallal puudub raha, vaid see, et puudub tarkus ja soov laste haridust toetada.

Einoh, kahtlemata on kuju ka väga tore ja no ta on kindlasti ka uhke ning vallavalitsus saab sellega toredasti eputada. Näiteks teha vägeva avamisürituse ning iseennast seejuures ka vallalehes mitmel leheküljel kiita. Samas selle ligi 30 000 euroga, millega vald reservfondist kuju ehitamist toetab, saaks õpetada koolitäie lapsi neidsamu Karl Kikka lugusid vabalt mängima. Ja meil olemas huvilised lapsed ning õpetajad! Ma arvan, et Karl Kikast oleks palju rohkem rõõmustanud teadmine, et tema lood elavad päriselt edasi noore põlvkonna esituses (esimene lugu videos on justnimelt Kikka pala) ning kuju on siin küll üsna teisejärguline.

Siiski. Lisame valemisse veel ühe küllalt häiriva nüansi. Pole sellel vallal raha (või siis mõistust?!) laste huvihariduse toetamiseks, aga neil on küllalt vahedeid endale uue pleissi ehitamiseks. Nimelt on päevakorral uue vallamaja ehitamine Põlvasse. No mis sa hädaga teed, kui 54 vallavalitsuse ametnikku kuidagimoodi ei mahu enam tööruumidesse ning Põlva linnas ei olevat ka neile mitte ühtegi sobilikku vaba paika. Maavalitsuse hoone ka ei lähe loosi, sest ikka uhkem oleks ju tutikas kontoris käia istumas. Lisaks on tekkinud meeletult suures Põlva Citys ka üüratu parkimisprobleem seoses ametnikehordiga.

Rumala inimesena ei saa ma üldse aru, mispärast on vaja digiajastul üldse nii paljudel amenikel käia vallamajas internetis istumas. On ju selge, et suurem osa neist ajab oma asju netis. Seda leidub aga igal pool. Need ajad, kus töö tegemiseks (loe: neti kasutamiseks) oli vaja kuskile kontorisse sõita, said läbi üle-eelmisel kümnendil. Tänapäeval on ammu juba võimalik (arvuti)tööd teha kust iganes ning selle tegemiseks pole vaja kümnetel inimestel iga jumala päev kuhugi kohale kärutada, kulutades seejuures aega, kütust, kontoripinda, elektrit jne.

Aga Mooste lapsed mängivad kenasti. Rahvamuusika on äge!

 

 

 

6 kommentaari so far »

 1. 1

  Epp said,

  Aga kas teete lärmi ka, et nii ei sobi üldse? Mu meelest oleks õigust küll selle kirjatüki põhjal.

 2. 3

  Kriss said,

  Ikka käib lärm ja lõputu tõestamine, et jah, see kool on päriselt kool, mitte lihtsalt mingi tingeltangel naljategu, mis seisab püsti entusiasmist ja pühast vaimust. Võitlesin möödunud kevadel kuni õiguskantslerini välja meie valla (Kastre vald) toetuse asjus. Jah, toetust tõesti suurendati natuke (50 eurot aastas), kuid ometi on 250 eurot ikkagi ülivähe selleks, et laps saaks õppida. Pilliõpe käib teadupärast individuaalselt ja seda ei saa võrrelda jalkatrenni või mistahes muu grupiõppega.

  Mul õpib üks tütar Moostes (erakool) ja teine käib Tartus lastemuusikakoolis (munitsipaal). Moostes õppiv laps areneb seitsmepenikoorma sammudega, seevastu Tartu kooli puhul ei ole ma veel aru saanud, millega nad seal tegelevad (ja meil on kevad – laps on sügisest saadik õppinud, eks). Just sellepärast kavatsen ka teise lapse panna Moostesse õppima.

 3. 4

  sellestmison said,

  Erasektoris päris palju tööd liigub ju n.ö remote olekusse ehk tööd tehakse kodust. Odavam igal juhul. Vallaametniku võivad ju oma kontoreid jagada mitme peale, sest vastuvõtud ei toimu ju ometi iga päev. Ah, eks see üks tuuleveskitega võitlemine ole…
  *selsinasel hetkel teeb alla kirjutanu tööd kodust voodist. Varsti on kõik tehtud ja tuleb lõunapaus õues linnulaulu saatel. Värskendav.

 4. 5

  Kriss said,

  Aga just! Nett on igal pool ja kui töö kätkeb endas dokumendimöllu internetis ja andmebaasides, siis ei saa küll aru, mispärast selleks peab 21. sajandil kuhugile sõitma, raiskama aega, kütust, elektrit, kontoripinda jne jne.

  *siinkirjutaja on 10 aastat teinud kodust tööd ning kordade tõhusam, kui kuskil toimetuses kükitades. Hetkel hommikused töötoimetused valmis, lähen küpsetan rullbiskviiti, sügan koera ja võibolla kaevan ka natuke peenraid. Pärast jälle netitöö.

 5. 6

  elutants said,

  Üks asi on distsipliin, teine aga vastuvõtuajad…. need võiks olla vahetustega ja probleem lahendatud. Koosolekud kah konkreetsele päevale.

  Aga pane laps digitaalselt muusikat õppima 😉


Comment RSS · TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: