Must kogu

20190427_115511

Lastest kirjutatakse alati palju, kui nad on väikesed. Küllap ka koeralastest. Kusti on meie juures nädala olnud ja kõik on läinud väga kenasti.

Juba pikk kojusõit läks enam-vähem. Ta kurtis raske elu üle esimesed 10 kilomeetrit, kuid ülejäänud aja istus oma kohal vaikselt. Autoga sõitmist tuleb siiski veel palju harjutada, sest ta kipub oksendama ja üldse suhtub autos olemisse väga kartlikult. Muidugi on tegemist puhtalt harjutamise küsimusega.

Koju jõudes astus kohe julgelt tuppa ja asus uudishimulikult ringi vaatama. Tegi tutvust H-ga ja leidis, et see inimene on ka täitsa OK. Üritas kohe sisse seada ennast diivanile (keelatud!) ning hõivata meie magamistuba (samuti keelatud!).

Kusti elab toas. Öösel ja ka ajal, kui mul on vaja tööd teha, on ta puuris kinni. Seal on tema pesa, toakuut. Ma ei usalda teda ka üksi tuppa jätta, sest siin võib teha massiivset pahandust – näiteks närida läbi gaasiballooni vooliku, mõne elektrijuhtme või hammustada tükikest klaverist. Ehk et esialgu Kusti õpib, kuidas toas hävingut tegemata viibida. Pesaga on ta leppinud ning läheb sinna ütlemise peale suurima rõõmuga. Katsun jälgida ka põhimõtet, et pessa saadetakse loom vabatahtlikult ja rõõmuga, aga mitte karistuseks.

Minu hommikud algavad nüüd metsatiiruga, mis on väga tore. Usaldasin Kusti rihmast lahti lasta juba esimesel päeval. Muidugi oli mul tasku igaks juhuks täis head- paremat (Kusti nimelt on valmis söögi nimel tegema üks-kõik-mida). Selgus aga, et ta käib mul järel nagu vari ning tuleb kohe esimese kutsumise peale. Peitusemängu (kuhu kadus perenaine, kui koer läks liiga kaugele?) on peaaegu võimatu mängida, sest ta ei lähe üksinda kaugemale kui 10 meetrit. Juurdetulemist hakkasime harjutama kohe esimesest päevast, sest minumeelest on see kõige vajalikum oskus üldse.

Otsustasin, et kutsikakooli temaga ei lähe ja õpetan talle ise viisakat olemist ning elementaarseid käsklusi. Hakkab võimalikult palju igal pool kaasas käimas. Näiteks ajal, kui Hanna muusikakoolis pilli õpib, saab Kustit linna(m)eluga harjutada. Üksiti harjub autosõiduga. Eesmärk on kasvatada selline koer, keda saabki kõikjale kaasa võtta. Ega teistmoodi, kui viisakaid kombeid titest peale õpetades, sellist suurt koera ära hallatagi pole võimalik, sest Kusti kasvab tõeliselt pirakaks. Ta on praegu ligi 5-kuune ja kaalub peaaegu 30 kilo, nii et mõelge ise:)

Kusti on tõeline söödik nagu snautser olema peabki. Vahet pole, kas krõbinad, õun, köögist varastatud kapsaleht, kohupiim või hoopis lõhekala. Jah, andsime talle kohe närimiseks samasuguse külmunud lõhepala tüki nagu meie kelgukoeradki söövad. Kusti leidis, et see on väga väärt amps ja kala kadus nagu mutiauku.

Oi, ja kõige suurem rõõm on tema iseloom. Ta on mõnusalt julge ja armsalt kohmakas. Tihtipeale pelgavad koerad võõraid olukordi, tundmatuid helisid ja kohti. Olin valmis, et tolmuimejat käivitades tabab koera paanikahoog. Aga ei midagi sellist – ta ei tee teist nägugi. Tema reageerib üllatavale aga hoopis paari jämedahäälse haugatusega, mis võiks kõlada inimkeeli umbes nii, et “tohoh, sa ka siin või!?” 

 

 

3 kommentaari so far »

 1. 1

  Elo said,

  Suuršnautserid on imetoredad 🙂 Autosõiduga tekkiva iivelduse vastu aitavad mustika-tammekoore-ingveri tabletid. Need on nii hea maitsega (erinevalt nn ametlikest reisimist hõlbustavatest tablettidest), et reeglina süüakse ise. 1 tbl umbes 20 minutit enne sõitu aitas muidu armetult ilastaval/öökival kutsikal paari kuuga sõidufänniks muutuda. Lahedat kooskasvamist.

 2. 2

  Kriss said,

  Aitäh, Elo, seda võiks täitsa proovida. Muidu aga on strateegia lihtsalt toidukordade parem planeerimine ja pidev harjutamine.

 3. 3

  Kaie said,

  Meil vôttis ka nii 9 kuud et sellest sôidu ilastamisest lahti saada. Ei teagi kas harjus ära vôi kasvas välja.


Comment RSS · TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: