Uma Pido

IMGP3150

Tõmbasime pikad undrukud selga ja läksime Võrru pittu. Tunnistan, et suhtusin sellesse ettevõtmisesse teatava eelarvamusega – et nagunii on mingi memmekeste üritus, kus vaid vanu rahvalaule leelotatakse. Aga ei midagi sellist!

Kõik laulud va hümn lauldi võro keeles. Ja sugugi mitte polnud need vaid vanad rahvalaulud, vaid enamasti uued täiesti päevakohased laulud. Rahvast oli murdu ja sugugi mitte ainult memme-taadiealisi, vaid ka väga palju noori. Rahvamurd oli nii suur, et parkivate autode rivi Võru-Valga maantee ääres ulatus küll vist kilomeetri linnapiirist välja. Ja Kubija laululava tee oli täiesti umbes.

Kaks aastat tagasi ei õnnestunud Hanna ja Helenaga tollasele üritusele minna, aga nüüd pidasid nad 2-tunnise kontserdi vapralt ja vaikselt vastu ning olid esimeste hulgas, kes simmaniplatsile jalgu keerutama tormasid. Kontserdi lõpetanud Pikse palve ajal küsis Hanna mult, et “emme, kas nüüd hakkab vihma sadama, kui nad niimoodi nõiuvad?” Oli tõesti väga mõjuv, maagiline.

EDIT: Vihm tuli! Kahe päeva pärast, suure äiksega. Niiet palve oli tõepoolest mõjuv!

Pikse palvega on seotud uskumus, et Pikne elab Võhandus, ammusest ajast pühaks peetud jões. Jõge pidi hoidma ja Pikset jões ei tohtinud mingil moel pahandada ega häirida. Talumehed panid tähele, et pärast jõele Osula veski ehitamist läks ilm eriti halvaks – vili ikaldus kaks aastat, sest vihma ei tulnud. Talumehed põletasid “halva” veski maha ja too ei olnud mitte esimene veski Võhandul, mida säändene saatus tagas. Vähe sellest, ärapahandatud Piksele tuli ohverdada, andma talle härja lepituseks. Kui üks härg aga ei aidanud, anti teinegi ning kui toogi es avita, sõs anti lats. Pikse palve kirjutas 1644ndal aastal üles kirikuõpetaja Johann Gutslaff ning härgade jõele ohverdamise komme oli tol ajal veel täiesti alles.

Täiesti imeline õhtupoolik igatahes:) Sume, soe, ei ainsatki sääske. Ega pilve taevas.

IMGP3154

IMGP3157

IMGP3163

Kivipill – tehke järgi!

IMGP3164

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: